ceramika Metalizacja

Metalizacja ceramiki, czyli fenomen współczesności

tea-cup-278584_1920-1024×683

Metalizacja ceramiki możliwa jest dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Dla osób, które interesują się tą tematyką nie będzie to żadna nowość. Od dłuższego czasu metalizacja wykorzystywana jest przy okazji różnych materiałów. Dotyczy ona plastiku, szkła, metalu, ale także tytułowej ceramiki. Powlekanie innych materiałów metalem nie jest procesem samym w sobie, którego wartość trudno ocenić. Przeciwnie – przynosi bardzo określone wartości – zwiększa wytrzymałość, pozwala na większą estetyzację, np. ceramicznych naczyń, a nawet umożliwia zdecydowanie dłuższy czas użytkowania.

Między metalem a ceramiką

Oczywiście – warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co daje nam metalizacja ceramiki. Przecież jej definicja opiera się właśnie na charakterystyce, którą można by sprowadzić do dwóch pojęć – to wyrób nieorganiczny i niemetaliczny. Źródłosłów z kolei pochodzi od greckiego ,,keramos”, czyli w wolnym tłumaczeniu – ,,ziemia”, ,,glina”. Dlaczego więc dzisiaj warto łączyć te dwa żywioły – ceramikę i warstwę metaliczną. Szczególnie, że istotą ceramiki jest tradycyjny proces wypalania gliny uformowanej w odpowiedni kształt. Czy metalizacja aby nie odmienia charakteru naczynia ceramicznego? Nie zmienia jego pierwotnego przeznaczenia? Nie odmienia jej charakterystycznej estetyki?

Współczesny fenomen

Zanim odpowiemy na zadane wyżej pytania, warto zwrócić uwagę, że metalizacja ceramiki o której tutaj rozmawiamy, to pewnego rodzaju zdobycz współczesności. W fachowej literaturze, poświęconej tej tematyce, znajdziemy wiele profesjonalnych opracowań na temat różnych metod ceramiki. Badacze omawiając poszczególne techniki, przyglądają się szczególnie temu, jak wygląda i sprawdza się połączenie, spajanie metalu i ceramiki. Tym bardziej, że oba materiały diametralnie różnią się od siebie pod względem cech fizycznych i chemicznych. Ponadto używane są do opisu tego procesu teorie naukowe, które tłumaczą zasady połączenia się tych dwóch ciał stałych. Są to na przykład teorie – adhezyjna, dyfuzyjna, czy energetyczna. Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że powstają na ten temat ciekawe opracowania, opis doświadczeń i efekty, jakie są osiągane.

Przykład postprodukcji

Mamy więc jednym słowem do czynienia z pewnym fenomenem na poziomie takich nauk, jak fizyka i chemia. Jej efekty widoczne są w wyborze stosowania techniki do metalizacji ceramiki, którą proponujemy. Gdybyśmy mieli porównać jej znaczenie, czyli pokrycie warstwą metalu ceramicznej powłoki, do innych tego typu rozwiązań, to wskazalibyśmy na przykład na fotografię lub film. A dokładnie na postprodukcję, która w tych wymienionych dziedzinach ulepsza, uatrakcyjnia, ubogaca pierwotny efekt. Metalizacja pełni podobną rolę. Sprawia, że ceramiczna powłoka może zyskać nową warstwę w wybranym kolorze. Warto wypróbować tę technikę, wcześniej kontaktując się z nami. Odpowiadamy na wszystkie pytania i proponujemy najlepsze rozwiązania.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Description
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Add to cart
Click outside to hide the comparison bar
Compare
This site is registered on wpml.org as a development site.