Idź do góry
Share

Terminem „metalizacja” określamy osadzanie, określoną techniką, na wybranej przez nas powierzchni cienkiej powłoki metalowej.

Jedną z podstawowych i najbardziej popularnych technik nakładania warstw metalicznych na elementy jest metalizacja próżniowa. Jej głównym celem jest nadawanie powierzchniom wyglądu metalu wypolerowanego lub zmatowionego. Dzięki tej metodzie można uzyskać powierzchowność złota, srebra, chromu czy innych metalicznych odcieni dowolnej barwy.

Wytworzone niskie ciśnienie (próżnia) umożliwia cząsteczkom metalu przejście od źródła odparowania w stronę powierzchni, która ma zostać powleczona, nie napotykając przeszkód powietrza i innych cząsteczek gazu.

Powłoka, którą nanosimy na określoną powierzchnie, zachowuje swoje cechy charakterystyczne oraz funkcje estetyczne i funkcjonalne.

Najbardziej popularną i najczęściej spotykaną przemysłową wersją metalizacji jest ta, której używamy do osadzania aluminium na powierzchni przedmiotów. Stosowanie tej technologii możliwe również jest na formach wytworzonych z tworzyw sztucznych, ze szkła czy też z metalu.

Ocenia się, że ponad połowa wykonywanych obecnie metalizacji, to operacje podnoszące poziom estetyczny przedmiotów. W ostatnich latach widać jednak rosnące zapotrzebowanie na ekologiczny, w odróżnieniu od klasycznej technologii chromowania elektronicznego, sposób metalizacji w obszarach przemysłowych. Również koszt metalizacji w otoczeniu próżni kształtuje się o wiele korzystniej niż tradycyjne metody powlekania przedmiotów użytkowych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *